החברות משתלמת - הכירו את שיטת 'חבר מביא חבר'

בעולם העסקי יודעים כולם כי 'מפה לאוזן' היא שיטת השיווק הטובה והיעילה ביותר שיש: המלצה המבוססת על ניסיון אישי ועל היכרות מוקדמת תשכנע ותיצור אמון יותר מכל דבר אחר. שיטה זו הוכיחה את עצמה פעמים כה רבות, עד כי באופן טבעי היא גלשה גם לתחומים אחרים – ובעיקר לעולם הגיוס וההשמה.

החברות משתלמת - הכירו את שיטת 'חבר מביא חבר'

ואכן, ארגונים רבים - כמו גם גופים רבים העוסקים בגיוס והשמה - בחרו בדרך של 'חבר מביא חבר' כשיטה המרכזית לחיבור בין מועמדים למעסיקים פוטנציאליים. יתרה מזאת, הם אף מעודדים שיטה זו ומבטיחים מתנות ובונוסים כספיים (לעתים בגובה של אלפי שקלים) עבור גיוס מוצלח.
למה זה כל כך חשוב להם? מדוע שיטת ה'חבר מביא חבר' זוכה להצלחה כזו?

אפקט ההזדהות

בשיטת גיוס זו העובדים בחברה מרגישים שהם חלק מהותי ממנה, שדעתם נשמעת ושיש להם השפעה על בניית החברה והעצמתה. תחושות אלו תורמות לשני הצדדים - הן לעובדים, המרגישים שייכות ולויאליות (ועל הדרך מקבלים צ'ק שמן או נופש מפנק), והן לארגון עצמו, שמעלה את המוטיבציה של העובדים הקיימים ומצליח לגייס עובדים איכותיים.

אפקט החיסכון

שיטת ה'חבר מביא חבר' חוסכת לארגון כסף רב. אין זה סוד שגיוס עובדים חדשים בשיטות המסורתיות עולה לא מעט כסף: לטובת פרסום בלוחות הדרושים, קריאת עשרות (ולפעמים מאות) קורות חיים, שעות רבות של ראיונות עבודה וכו'. עובד מתוך החברה, המכיר את החברה ויודע מה הדרישות שלה, ומצד שני מכיר באופן אישי חבר'ה שיכולים לענות על הדרישות, יכול לקצר את התהליך באופן משמעותי – ולחסוך עלויות מיותרות.

אפקט ההיכרות

כאמור, היכרות אישית היא ההמלצה הטובה ביותר שיש. כל תהליך מיון כולל ממילא שלב של ממליצים והמלצות - ובשיטת ה'חבר מביא חבר' הממליצים הם אנשים שהחברה בוטחת בהם. יתרה מזאת: העובדים לא ימליצו על מישהו שלא מתאים למשרה - הם הרי לא רוצים לפגוע במוניטין שלהם.

אפקט התוצאה

מחקרים מעולם ה-HR אשר עסקו בשיטות גיוס וביעילות שלהן מצאו כי תהליך קליטה של עובדים בשיטה זו הוא יעיל יותר משיטות אחרות: עובדים שהתקבלו לעבודה בדרך זו יהיו מרוצים יותר ממקום העבודה, ישתלבו טוב יותר ויתמידו בעבודה לאורך זמן.

אבל... זה לא קצת חברי מדי?

אף על פי ששיטת ה'חבר מביא חבר' פועלת בהצלחה ומוכיחה את עצמה פעם אחר פעם, יש ארגונים החוששים שהחברות תבוא על חשבון המקצועיות. כאן חשוב להבהיר ששיטה זו אינה מחליפה את כל תהליך הגיוס אלא רק את השלב הראשון שלו: איתור המועמדים המתאימים. ארגון שקיבל המלצה חברית חייב כמובן לערוך את הבדיקות המתאימות, לבחון את יכולותיו של המועמד ולהתנהל בצורה מקצועית וקפדנית.

ובשורה התחתונה - זה פשוט עובד. כשמשלבים גיוס 'חברי' המבוסס על היכרות מוקדמת עם תהליך השמה מקצועי ומוקפד, התוצאה תהיה עובד מרוצה ובעל מוטיבציה, תהליך גיוס יעיל וחסכוני וחבר טוב הנהנה מתחושת סיפוק ומעוד כמה שקלים בחשבון הבנק.

תחומים מובילים:
משרות הייטק מבוקשות:
מידע נוסף:

המשרה הבאה שלך נמצאת כאן

תחום
מקצוע

אזור

אזור

נא לבחור תחום

שלחו קורות חיים
צרף פרופיל LinkedIn
ואנו נחבר אותך למשרות חמות בחברות הייטק וסטארטאפים שמפתחים את העתיד
המאמץ עלינו!
עזבו אתכם מחיפוש משרות ומישיבה מייגעת מול המחשב.
שלח קורות חיים
שלח קורות חיים
ואנו נמצא עבורך את משרת ההייטק המתאימה לך במהירות, ביעילות ובדיסקרטיות.
בחר קובץ
קובץ אינו תקין - אנא בחר קובץ אחר

החלטתם להתפטר? כך תכתבו מכתב התפטרות על פי חוק

החלטתם להתפטר? כך תכתבו מכתב התפטרות על פי חוק

החלטתם על סיום עבודה בחברה שבה אתם עובדים כרגע- לא משנה מה קדם להחלטה ולמה, אם החלטתם על הצעד הבא בקריירה, אם עשו לכם הד-האנטינג או שסתם נמאס לכם ממקום העבודה הנוכחי, לפני שתגידו "שלום ולא להתראות" (עם חיוך), תצטרכו להגיש מכתב התפטרות פורמאלי למעסיק הנוכחי שלכם.

להרחבה