בלוג עבודה בהייטק

כל הנושאים החמים, כל המידע החשוב, כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול – שווה להעיף מבט!

בוגר צבא עם ניסיון טכנולוגי? המראיינות עוברות להקשב (בערך)

אתמול השתחררתם מהצבא ומחר יש לכם ראיון עבודה? צברתם פז"ם ואתם שוב מרגישים פעורים?
צעירים - הכתבה הזו בשבילכם.

בוגר צבא עם ניסיון טכנולוגי? המראיינות עוברות להקשב (בערך)

דבר ראשון - ברוכים הבאים לאזרחות. אני זוכרת את ימי צעירותי... כל פעם שהתבכיינתי על מר גורלי בצבא ("יש לי חול באף", "אני לא שומעת כלום מאז המטווח", "למה כל השמן מלא באוכל ") המפקד היה תוקע בי מבט שהשתמע רק לשתי סטירות ואומר: "את כל כך תגעגעי לצבא! עכשיו אין לך דאגות בכלל!". והנה הגיע היום בו מצאתם את עצמכם לפני ראיון עבודה, מנסים להיזכר איך מתנהג אזרח.

ולכן, כשירות לאזרח, מצורפים כמה טיפים שכדאי לגזור ולשמור:

"בזמן שאת מיינת קורות חיים אני פיתחתי תוכנות-על ופיקדתי על שבעה צוותים"

אין ספק, התפקיד שעשיתם בצבא היה רב משמעות. הייתם צריכים להפגין מיומנויות של סופרמן, להתמודד עם חיילים בכיינים או מפקדים מנותקים, חברה מגועגעת וחוסר שעות שינה כרוניות. הכל נכון והכל מאוד מוערך. אבל מה לעשות, באזרחות די מתחילים מאפס. המראיין רואה מולו ילד, משוחרר טרי. לא שהוא מזלזל חס וחלילה, אבל מנקודת מבטו עוד לא ראיתם איך זה בעולם האמיתי.

משרות הייטק מבוקשות:
תפקידים רלוונטים

אז בואו בלי פוזה. אל תתנשאו, אל תחשבו שהניסיון הצבאי שווה לאזרחי. יש תחומים שכן, אבל בגדול - קצת צניעות. תתקבלו ואז כולם יראו כמה אתם תותחים. במיוחד בכל מה שקשור בניהול - צריך לזכור שגם אם פיקדתם על צוות בצבא זה לא אומר שישר ייקחו אתכם למשרה ניהולית. אם כן, מגניב, אבל תבינו שחסרה לכם עדיין ההבנה של תהליכים עסקיים בארגון כלכלי וזאת ראייה שרוכשים רק מניסיון באזרחות. ניסיון פיקודי יכול בהחלט לזרז את ההתקדמות שלכם אבל אל תתאכזבו אם תצטרכו להתחיל מלמטה.

"שלוש שנים עשיתי QA ולא הרמתי את התחת מהכיסא. אני לא יודע מה הולך באזרחות!"

התופעה השנייה היא חוסר ביטחון ופחד הנובע משינוי המסגרת. נכון אתם רגילים לקודים אחרים של התנהגות והתנהלות, אבל היי, זה לא שבזמן שהייתם בצבא המדינה נכבשה על ידי הטאליבן. כולנו היינו בצבא, חברות לא מתנגדות לגיוס אנשים צעירים ולא שחוקים שיביאו רוח חדשה וכיווני מחשבה מקוריים.

דבר אלי באזרחית
דיבור צבאי זה לא דבר חדש, גפרורים. למשל - לא פעם מרואיינים מדברים ברבים. הייתם רגילים להיות חלק מצוות, עבדתם יחד, אכלתם יחד, הלכתם לישון יחד (אנחנו שומרים על ראש פתוח) ובואו לא ניכנס לעניין חוסר הזהות העצמית בצבא, המדים והמספר האישי.

זהו, נגמר. אתם אינדיבידואל בעל אישיות ייחודית. אין "הלכנו, היינו, פיתחנו, המצאנו".

אם אתם מכניסים מונחים צבאים או קיצורים לשיחה, זכרו שלא כולם עושים מילואים, לא כולם זוכרים מה הפירוש (או שכבר שכחו). אל תכבידו על המראיין במונחים שתצטרכו לפרש.

"אז מה? יש לך תוכניות ללמוד או משהו?"
השאלה הזאת סופר-חשובה למראיין. הוא רוצה להבין לכמה זמן אתם מתכוונים להיות אצלו. הוא צריך להתכונן לעובדה שאולי עוד חצי שנה פתאום תהפכו לסטודנטים ותוכלו לעבוד רק רבע שעה בשבוע, או שפתאום תפלו עליו עם תוכניות טיול לצפון. צפון-הודו. תבינו שאם אתם מתחרים על המשרה עם עוד מועמדים, עם אותו ניסיון כמו שלכם, הגיוני שהמראיין יעדיף ללכת על בטוח.

אז מה עונים? הרי הגיוני שאתם אנשים בעלי רצון להתפתח וללמוד, בא לכם לעשות כסף ואז לנסוע ללטף חזירים במכסיקו. יהיה נכון להגיד משהו בנוסח "כרגע מעניין אותי להיכנס לחברה טובה, לצבור ניסיון. בשלב הזה אין לי תוכניות מוגדרות ללימודים". אם אתם מלטפים מתחת לשולחן את כרטיס הטיסה לא כדאי לשקר. אם באמת יש לכם תוכניות מיידיות אין סיבה להסתיר זאת. שלא תפגשו בסיבוב.

תלמדו את החומר
כנסו לאינטרנט, למדו טוב טוב על החברה אליה אתם הולכים לראיון. מה מוצר הדגל שלה, האם נסחרת בבורסה, אולי זכו באיזה תחרות מגניבה, אולי הם מארגנים כנסים. ידע כזה מזכה אותכם בנקודות זכות מיידיות. הרושם שאתם עושים הוא רציני, יסודי ובוגר. הנה טיפ קטן: אתם תמיד מוזמנים אלינו (GotFriends) לראיון הכנה (אין מחויבות). אין הכנה יותר טובה מסימולציה עם מנהל/ת גיוס דרך חברת השמה. לחברות יש אופי, ולדעת מה אופי החברה ולהתנהג בהתאם זה מפתח ליצירת רושם מעולה כמו גם להרגשת הנוחות והביטחון שלכם במהלך הראיון.

לסיכום
עובדה מעניינת: חיילים משוחררים עוברים ביתר קלות מרכזי הערכה (פעילות מהנה בה סוגרים מועמדים בחדר אחד ומלחיצים אותם בכל מיני שאלות ומשחקי סימולצייה בהשראת הגיבוש לשייטת). ויש לי הסבר - אתם לא מכירים את כל הטריקים וטוב שכך.

אתם באים כמו שאתם, בלי ניסיון לשחק אותה, מתרכזים בלהיות אתם ולא משהו אחר שהמליצו לכם להיות, משהו שקראתם באיזה בלוג שנקרא "איך לעבור מרכזי הערכה". זה היתרון שלכם - הגיל, הרעננות, ההתלהבות.

יש לכם ניסיון צבאי ב-QA? ניסיון באבטחת מידע? כנסו כבר עכשיו לרשימת משרות:
 - דרושים QA 
 - דרושים באבטחת מידע
עיינו במשרות המוצעות, שילחו קורות חיים ותתחילו להתכונן.

אז קדימה צעד - לאזרחות! 

מידע נוסף:

המשרה הבאה שלך נמצאת כאן

תחום
מקצוע

אזור

אזור

נא לבחור תחום

שלחו קורות חיים
המאמץ עלינו!
עזבו אתכם מחיפוש משרות ומישיבה מייגעת מול המחשב.
שלחו קורות חיים
שלחו קורות חיים
ואנו נמצא עבורך את משרת ההייטק המתאימה לך במהירות, ביעילות ובדיסקרטיות.
בחרו קובץ
קובץ אינו תקין - אנא בחר קובץ אחר

למה כדאי לכם לגייס טאלנטים לחברה דווקא עכשיו, בזמן משבר הקורונה

למה כדאי לכם לגייס טאלנטים לחברה דווקא עכשיו, בזמן משבר הקורונה

זה נכון שלמשבר הקורונה יהיו (ויש כבר עכשיו) השלכות קשות על המשק ועל הכלכלה, אבל יש גם הזדמנויות שכדאי לנצל. המשבר מספק לכם אפשרות חד פעמית להשקיע בגיוס מהיר ואיכותי של טאלנטים, כדי שביום שבו הכל ייגמר – תוכלו לחזור לעניינים בכל הכוח

להרחבה