מהמשרדים לבתים: זכויות עובדי ההייטק במשבר הקורונה

נכתב ע"י שירי וקס, מנכ"לית , Gotfriends

בשנת 1918 פרצה מגיפת השפעת הספרדית והתפשטה ברחבי העולם. מאז עברו 102 שנים, כך שניתן להסיק כי מגיפה עולמית היא תופעה חדשה ולא מוכרת עבור כולנו. ככל שהוירוס מתפשט, כך מוטלות החלטות חדשות על האזרחים ועל המשק, ועמן סימני שאלה רבים, בין היתר בנוגע לזכויות העובדים.

ענף ההייטק עשוי להיות אחד הענפים שיסתגלו במהירות הגדולה ביותר לשגרה של עבודה מהבית, אך גם במהלך תקופת הסתגלות זו, שאלות רבות נותרות ללא מענה. לקחנו את הנושאים החמים ביותר שעומדים כיום על הפרק – בידוד, עבודה מהבית, חל"ת ועוד - ואספנו עבורכם את כל המידע העדכני ביותר בנוגע לזכויות שלכם:

בידוד ועבודה מהבית
עם התפשטות הקורונה בעולם, הפך הבידוד לחלק בלתי נפרד מאוצר המילים של כולנו. על פי הנחיות משרד הבריאות, כל אדם שנחשף לחולה קורונה או חזר מחו"ל (החל מה-9 במרץ) מחויב לשהות בבידוד ביתי למשך 14 ימים. בנוסף לכך, הוגבלה כמות העובדים המותרת במקומות העבודה, כך שעובדים רבים נשלחים לשגרת עבודה חדשה – עבודה מהבית. אחרים נאלצים להישאר בבית בשל השבתת מוסדות החינוך, ללא פתרון ראוי לילדים.

מהן הזכויות שלכם מול המעסיק בתקופה בה אתם שוהים בבית?
אם אתם נמצאים בבידוד, תהיו זכאים לתשלום על חשבון ימי המחלה שצברתם. אם ניצלתם את כל ימי המחלה שלכם, לא תוכלו לקבל תשלום כזה. כך גם במקרה של עובד שנשאר בבית בשל בידוד של אחד מילדיו.

לעומת זאת, אם נשארתם בבית עם הילדים בשל המחסור במסגרת חינוכית, המעסיק אינו מחויב לשלם לכם שכר או דמי מחלה. במשרד האוצר מתקיימים דיונים באופן שוטף העוסקים, בין היתר, גם בשאלת התשלום על ימים אלו, טרם התקבלה החלטה בנושא.

בכל אחד מהמצבים הללו וכן כהחלטה יזומה של המעסיק, יכול עובד לעבור לשגרת עבודה מהבית. במצב זה, כמובן, זכאי העובד לשכר. חשוב לדעת כי בכל מקרה – פיטורי עובד בתקופת הבידוד אסורים על פי החוק.

משרות הייטק מבוקשות:
תפקידים רלוונטים

חל"ת
חל"ת היא חופשה ללא תשלום, אשר במהלכה ממשיכים להתקיים יחסי עובד-מעביד. בימים של שגרה, יציאה לחל"ת תיעשה רק בהסכמת שני הצדדים. כיום, לאור המצב, רשאי מעסיק להוציא עובד לחל"ת גם ללא הסכמתו.

לאחרונה הודיע שר האוצר על שינויים בקריטריונים לקבלת דמי אבטלה, בהם הפחתת וותק העבודה הנדרש משנה לחצי שנה. ההוראות מתעדכנות ומשתנות כל הזמן, מומלץ לבדוק באתר הביטוח הלאומי את כלל הקריטריונים המקנים זכאות זו.

חשוב לדעת: בשני חודשי החל"ת הראשונים מחויב המעסיק להמשיך לשלם את דמי הביטוח הלאומי של העובד. מומלץ לנצל את ה"חופשה" שנכפתה עליכם על מנת לברר כיצד תשמרו על רצף הזכויות הפנסיוניות שלכם גם לאחר חודשים אלו.

מלבד הוצאה לחל"ת, רשאים המעסיקים בתקופה זו גם לצמצם את נפח המשרה של עובדיהם או להחליט על הפחתת שכר, זאת ללא צורך בהסכמת העובד, אך תחת עריכת שימוע על פי חוק. החלטה מסוג זה מקנה לעובד את הזכות להתפטר ולהיחשב כמפוטר, אם אינו מוכן להמשיך לעבוד תחת תנאים אלו.

FAQ
ש: כאשר עובד נכנס לבידוד, האם המעסיק מחויב לדווח על כך לשאר העובדים בחברה?
ת: לא, אין כל צורך לדווח לעובדי החברה על בידוד של אחד העובדים.

ש: התחבורה הציבורית מצטמצמת מדי יום, מה יעשו עובדים שתלויים בה כדי להגיע לעבודתם?
ת: כל מעסיק יבחר את אופן ההתנהלות מול עובדים אלו, מבין אלטרנטיבות שונות. ישנה אפשרות לעבוד מהבית, לארגן הסעות מורשות מטעם מקום העבודה ועוד. בימים אלו נבחנים פתרונות נוספים למקרים אלו.

ש: מהן זכויותיו של עובד שנמצא במדינה זרה עקב נסיעת עבודה וכעת אינו יכול לחזור לארץ?
ת: העובד זכאי למימון הוצאות אש"ל עד חזרתו לארץ, בהתאם לנהוג בחברה.

ש: מה קורה אם מעסיק אינו מאפשר לעובד לצאת לחופשה בחו"ל?
ת: בתקופה זו, רשאי מעסיק לסרב לאישור חופשה פרטית בחו"ל, כאשר אם יפר העובד את החלטתו וייצא לחופשה למרות זאת, יהיה המעסיק רשאי לראות זאת כעבירת משמעת.

מידע נוסף:

המשרה הבאה שלך נמצאת כאן

תחום
מקצוע

אזור

אזור

נא לבחור תחום
שלחו קורות חיים

נשים בהייטק - זה הזמן לשפר את מעמדכן בתחום

נשים בהייטק - זה הזמן לשפר את מעמדכן בתחום

רבות כבר נאמר על האופן בו השפיע משבר הקורונה על שוק התעסוקה, ובייחוד על הנשים שבו. מתוקף היותן, ברוב המקרים, ההורה שלוקח חלק גדול יותר בגידול הילדים, נשים היו הראשונות להיפגע מהגבלות הקורונה, ובעיקר מסגירתם של מוסדות החינוך. כתוצאה מכך, הפכו הנשים גם לראשונות שעומדות בסכנת פיטורים או חל"ת.

להרחבה