מי ניתח את הגבינה שלי? עולם ה-BI, נעים להכיר

באחד הימים האחרונים, אולי אפילו היום, נכנסתם לסופר וקניתם את הגבינה האהובה עליכם. אם עברתם בקופה ושילמתם, הקנייה שלכם נכנסה למאגר הנתונים של הסופר שבו ביקרתם. והמידע הזה, שבעיניכם נראה טריוויאלי, כמעט חסר חשיבות, הוא רב ערך ביותר – בתנאי שהבעלים של הסופר נעזר במומחה BI.

מי ניתח את הגבינה שלי? עולם ה-BI, נעים להכיר

תחום הבינה העסקית (BI - Business Intelligence) עוסק באיסוף כלל הנתונים המצטברים בארגון, בניתוח שלהם ובתרגום שלהם לתובנות עסקיות מעשיות.

אם ניקח לדוגמה את הסופר שעליו דיברנו, הרי שמאגר הנתונים העסקי שלו מורכב מנתוני הצריכה של הלקוחות (כמה קנו, מהם המוצרים שנרכשו, באילו אמצעי תשלום התבצעו העסקאות), מהתנהלות העובדים (שעות העבודה, התפוקה, רמת השירות), מהתנהגות הספקים (צורת ההתקשרות עמם, תנאי האשראי, תדירות הגעת הסחורה), מהנתונים הארגוניים (היעדים השיווקיים והכלכליים, השוואה למתחרים) ועוד.

משרות הייטק מבוקשות:
תפקידים רלוונטים

איסוף כל הנתונים הללו הוא מלאכה מורכבת בפני עצמה - אך גם אם צלחנו את המשימה הזו, עדיין מונחים לפנינו שלל עובדות ונתונים, והיכולת שלנו להפיק מהם מסקנה אופרטיבית כזו או אחרת היא כמעט בלתי אפשרית. כדי להפוך את איסוף הנתונים למשמעותי ולבעל ערך ולאפשר למנכ"ל החברה לקבל החלטות מושכלות לגבי המשך פעילות העסק - עלינו לסדר את המידע העומד לרשותנו, לארגן את המגמות השונות, לשקף את המצב הקיים ולנסות לחזות תנודות עתידיות. זוהי בדיוק העבודה של מומחה BI, ולתפקידו יש השפעה מכרעת על הצלחת הארגון.

בפועל עוסק איש ה-BI בפעילות כמעט בלשית. הוא לומד ממנהלי העסק על המגמות שהם מעוניינים לבדוק, אוסף את הנתונים הרלוונטיים מתוך המאגר העומד לרשותו, בונה טבלאות, מעלה נתונים וממיר אותם לגרפים, ובסופו של דבר מציג 'דשבורד', מסך ברור ונוח לצפייה המאפשר למנכ"ל להבין בדיוק מה קורה בחברה שלו. תשתית הנתונים שבונה מפתח BI היא רב-פעמית, ועליה להיות נוחה לתחזוקה, לייצר דוחות התראה ולאפשר הצגה שוטפת של התהליכים השונים בעסק.

אז מה נדרש מאיש ה-BI, הבלש הארגוני? ראשית, אהבה למספרים ויכולת להבין אותם. איש ה-BI מאתר נתונים, מזין אותם, מנתח אותם ומפיק מהם תוצאות ותובנות. ללא יכולת ניתוח, ללא כישורים אנליטיים, לא ידע איש ה-BI להעביר את המידע הרלוונטי לקברניטי הארגון. בנוסף, כמו כל בלש, איש ה-BI חייב לאהוב את השטח ובעיקר לדעת 'לקרוא' אותו, מסיבה פשוטה אך חשובה מאין כמוה: עסק לא יכול להצליח רק מניתוח נתונים. ללא הבנה עסקית ויכולת לפענח מצבים ותרחישים, התובנות יישארו 'על הנייר' ולא יבואו לידי ביטוי בשטח.

זו אגב הסיבה שרבים מהעוסקים בתחום ה-BI הם בעלי הכשרה מולטי-דיסציפלינרית. כך ניתן למצוא מנהלי מערכות בעלי תואר בהנדסת תעשייה וניהול, כלכלנים בוגרי תואר במחשבים ואנליסטים בוגרי תואר במתמטיקה. אלו וגם אלו הבינו: רק כשמשלבים בין המספרים למציאות העסקית יכולים ליצור תמונה מקיפה ונכונה לגבי ההתנהלות העסקית, ההישגים עד כה והיעדים הנכונים להמשך הדרך.

מידע נוסף:

המשרה הבאה שלך נמצאת כאן

תחום
מקצוע

אזור

אזור

נא לבחור תחום

שלחו קורות חיים
המאמץ עלינו!
עזבו אתכם מחיפוש משרות ומישיבה מייגעת מול המחשב.
שלחו קורות חיים
שלחו קורות חיים
ואנו נמצא עבורך את משרת ההייטק המתאימה לך במהירות, ביעילות ובדיסקרטיות.
בחרו קובץ
קובץ אינו תקין - אנא בחר קובץ אחר

למה כדאי לכם לגייס טאלנטים לחברה דווקא עכשיו, בזמן משבר הקורונה

למה כדאי לכם לגייס טאלנטים לחברה דווקא עכשיו, בזמן משבר הקורונה

זה נכון שלמשבר הקורונה יהיו (ויש כבר עכשיו) השלכות קשות על המשק ועל הכלכלה, אבל יש גם הזדמנויות שכדאי לנצל. המשבר מספק לכם אפשרות חד פעמית להשקיע בגיוס מהיר ואיכותי של טאלנטים, כדי שביום שבו הכל ייגמר – תוכלו לחזור לעניינים בכל הכוח

להרחבה