קורות החיים האולטימטיביים (או: איך לא לכתוב קורות חיים)

אחד הדברים החשובים ביותר בתהליך חיפוש עבודה הוא שלב כתיבת קורות החיים. לכאורה שלב פשוט וקליל, ובפועל – כאב ראש רציני.
סינון קורות החיים הוא השלב הראשוני בתהליך הגיוס בכל ארגון וחברה ולכן במיוחד בימים קשים אלו, כדאי להקפיד ולעשות הכל נכון כדי שלא נמצא את עצמנו בחוץ כבר אז.

קורות החיים האולטימטיביים (או: איך לא לכתוב קורות חיים)

אם אתם מתלבטים ("לכתוב שבקיץ 1987 עבדתי בבורגר ראנץ' בחופשת הקיץ?") או חוששים ("לכתוב שעבדתי בשב"כ?"), וגם אם קורות החיים שלכם כתובים וחתומים כבר מזמן - קבלו 10 טיפים על מה לא כדאי לכתוב במסמך החשוב הזה.

1. קמצו במילים ככל הניתן
את מגילת אסתר קוראים רק בפורים. מסמך קורות החיים צריך להיות באורך סביר, כ-2 עמודים (בכל מקרה, רצוי למספר). כמו כן מסמך מצועצע, מלא בצבעים, פונטים הזויים וסמיילים - לא "עובר מסך". אם אתם רוצים להתבלט, תשקיעו בעיצוב ותשוויצו בכישורים הטכניים שלכם ב-Word.

2. מלאו את כל הפרטים האישיים שלכם באופן ברור בראש המסמך
כולל פרטי התקשרות ובלי הערות מיותרות ("צרו עמי קשר רק דרך המייל!" או "אל תתקשרו בין שתיים לארבע!"). הסתרת שם משפחה, טלפון, מקום מגורים ואפילו שנת לידה, גורמים למעסיקים לחשוד בכם ובכוונות שלכם. אתם מחפשים עבודה ולא משחקים במחבואים. אל תגרמו למעסיקים לחפש אחריכם, כי רוב הסיכויים שלא יעשו זאת.

משרות הייטק מבוקשות:
תפקידים רלוונטים:

3. כתבו הכל לפי סדר כרונולוגי יורד
סידור לפי לוח שנה עברי, תקופות וגילאים לא תמיד מתקבלים בעין יפה. אחרי הכל, רובנו עובד לפי לוח השנה הלועזי, ומעסיקים רבים בוחנים רק את הניסיון הרלוונטי האחרון שלכם. לא תמיד מתחשק להם לחשב מה עשיתם כשהייתם בני 17 או מתי הייתה שנת תשל"ט.

4. היו ברורים ותמציתיים
קורות החיים הוא מסמך המתמצת את ההיסטוריה התעסוקתית שלכם, ולא מקום לגולל בו את סיפור חייכם ("שמי שימי, בן 35, מאז 1999 נשוי לשפרה המדהימה ואב לאסף, בן 9 ולבי בת 3").

הרחיבו מעט לגבי תפקידים רלוונטיים לעבודה אותה אתם מחפשים. לא תמיד אנחנו מבינים למה בדיוק אתם מתכוונים כשאתם כותבים "ביצעתי בדיקות". באילו בדיקות מדובר: חומרה? תוכנה? ידניות או אוטומטיות? אילו כלים אתם מכירים? פרטו, נמקו והסבירו.

5. אל תפארו את עצמכם הרבה יותר ממה שאתם באמת
אתם לא יכולים להיות "מ"מ מנכ"ל" אם אתם בעצם מנהל אדמיניסטרטיבי, או סמנכ"ל שיווק אם רק ניהלתם צוות טלמרקטינג. מעסיק רציני תמיד יתקשר לממליצים ויחשוף את האמת. לא כדאי גם לשקר לגבי גיל. אל תשכחו שאם תתקבלו לעבודה תצטרכו בסופו של דבר להציג תעודת זהות.

6. בנוגע להשכלה שלכם, היו מדויקים
"הנדסאי" זה לא תואר.
B.A אינו שווה ערך ל- B.Sc.
תואר ב"מחשבים" יכול להתפרש כתואר במדעי המחשב, הנדסת תוכנה או אולי אפילו הנדסת מחשבים.
לכן הקפידו לכתוב מה למדתם, אם ומתי סיימתם ובאיזה מוסד. מותר (ואף רצוי) להשוויץ במידה וסיימתם בהצטיינות.

7. אל תכתבו שאתם דוברים עברית, אנגלית, צרפתית, שוודית ואוזבקית כשפות-אם
שפת-אם יש רק אחת (במקרה הטוב שתיים אם אתם דו-לשוניים). ולא, טיול לדרום אמריקה לא הופך אתכם לדוברי ספרדית...

8. הגהה, הגהה ושוב הגהה
גם אם עברית (או אנגלית) היא שפה שגורה בפיכם עוד טרום הלידה, תמיד כדאי לתת לאדם אובייקטיבי לעבור על היצירה החדשה שלכם. בסופו של דבר, אנשים אחרים צריכים לקרוא אותה וגם להבין. לכתוב שהייתם "תחנאי תקשורת" עושה רושם קצת לא רציני.

9. חסכו מאיתנו את התמונה (אלא אם כן אתם נראים ממש טוב)
צירוף תמונה זו פעולה שנהוגה יותר באירופה, ועם כל הצער שבדבר - אנחנו עדיין חיים במזרח התיכון.

10. דלגו על התחביבים
אין צורך לציין שבזמנכם הפנוי אתם רוכבים על סוסים, מטפסים על הרים, מגדלים דגים או שהייתם בכיתה ו' ספורטאים מצטיינים. זה לא באמת מעניין אף אחד וסתם מכביד על קורות החיים. גם אין צורך לציין את סוף המסמך ("סוף", "בברכה", "תודה מראש", "מה, כבר נגמר?"). אנחנו יכולים להבין לבד.

לסיום
אלו הן רק חלק מהטעויות שאנו נתקלים בהן יום-יום. בסך הכל, קורות חיים הוא סוג של מסמך רשמי וטעויות אומנם יכולות להיות משעשעות יותר או פחות, אבל ככלל – זה לא לעניין.

מידע נוסף:

המשרה הבאה שלך נמצאת כאן

תחום
מקצוע

אזור

אזור

נא לבחור תחום

שלחו קורות חיים
המאמץ עלינו!
עזבו אתכם מחיפוש משרות ומישיבה מייגעת מול המחשב.
שלחו קורות חיים
שלחו קורות חיים
ואנו נמצא עבורך את משרת ההייטק המתאימה לך במהירות, ביעילות ובדיסקרטיות.
בחרו קובץ
קובץ אינו תקין - אנא בחר קובץ אחר

למה כדאי לכם לגייס טאלנטים לחברה דווקא עכשיו, בזמן משבר הקורונה

למה כדאי לכם לגייס טאלנטים לחברה דווקא עכשיו, בזמן משבר הקורונה

זה נכון שלמשבר הקורונה יהיו (ויש כבר עכשיו) השלכות קשות על המשק ועל הכלכלה, אבל יש גם הזדמנויות שכדאי לנצל. המשבר מספק לכם אפשרות חד פעמית להשקיע בגיוס מהיר ואיכותי של טאלנטים, כדי שביום שבו הכל ייגמר – תוכלו לחזור לעניינים בכל הכוח

להרחבה