תחזית שנתית - מה מצפה לנו ב- 2017 בשוק ההיי-טק

שנת 2016 הייתה ללא ספק שנה מעולה להיי-טק הישראלי שממשיך במגמת הצמיחה ורושם רשימה  ארוכה של הישגים וגם סבבי גיוסי הון מרשימים מאוד.  גם בשנה החולפת הביקוש לעובדים מנוסים עלה על ההיצע וחברות המשיכו במאבק על המהנדסים.
זו הייתה שנת צמיחה לחברות בתחומי ה- Cyber, Big Data וה Moblie עם המון חברות סטארטאפ חדשות שקמו ולא מעט כאלו שמשכו תשומת לב מחברות וקרנות הון סיכון מחו"ל.

כולם רבים על הטאלנט:
התחרות על הטאלנט בהייטק גברה בשנה בחולפת. כולם רוצים לצרף לשורותיהם את הטובים ביותר ומוכנים להשקיע לשם כך משאבים רבים. למרדף הזה הצטרפו לחברות הישראליות גם חברות גלובליות ומרכזי הפיתוח הזרים שמוכנים להציע למועמדים שכר גבוה יותר עד לשיעור של 20% יותר מרמות השכר המקובלות בחברות המקומיות.

על פי נתוני Gotfriends חברת השמה למקצועות ההייטק, הביקוש לעובדים הישראלים מצד מרכזי הפיתוח בחו"ל עלה ב- 2016 בשיעור של 22% בהשוואה לשנה קודמת.

גם הסטארטאפים הישראלים לא נשארים חייבים. יניב בן ישי – סמנכ"ל השיווק בחברת SQlink מסביר: "סטארטאפים מקומיים מוכנים להשקיע והרבה עבור העובד המתאים, הם מבינים את התחרות שקיימת ומבינים עד כמה גיוס הטאלנט הנכון קריטי לצמיחה ולהתפתחות של הסטארטאפ. לכן יש מקרים שבהם סטארטאפים מציעים חבילת תנאים שמנמנה ונוצצת שמאפילה אפילו על זו שמציעים מרכזי הפיתוח. כשסטארטאפ ממש מעוניין במועמד מסוים השמיים הם בכלל לא הגבול" כך לדברי בן ישי.

משרות הייטק מבוקשות:
תפקידים רלוונטים:

נסיקה ברמות השכר
לקושי ההולך וגדל בגיוס עובדי מפתח נלווית עליה מתמדת בגובה המשכורות, בעיקר בחברות סטארט אפ שמטרתן לצאת לשוק עם המוצר כמה שיותר מהר לפני המתחרים. ואכן, בתחומים מסוימים רמות השכר נוסקות מעלה באופן מתמיד- מתכנת Java  בעל 3 שנות ניסיון ב - Big Data עשוי לקבל הצעת שכר של כ 28K בממוצע. אנשי Reverse engineering מעל 4 שנות ניסיון ייהנו מהצעות שכר בגובה ממוצע של 38K ומפתחי WEB מנוסים מהצעות בגובה 33K.

על פי שירי וקס – מנכ"לית חברת gotfriends המתמחה בהשמה לסטארטאפים, "השכר הוא גורם חשוב בהחלטה של המועמדים, אבל יש עניינים נוספים שמטרידים אותם, כמו למשל התנאים הנלווים לשכר או המיקום הגיאוגרפי של החברה. גם האתגר ויכולת ההשפעה הישירה על המוצר הם גורמים חשובים, וכאן לסטארט־אפים יש יתרון יחסי על פני החברות הגדולות יותר".

נמשכת מגמת השימוש בעובדים מחו"ל
המחסור המקומי בעובדי הייטק מוביל את החברות שחייבות להניע קדימה את פרויקטי הפיתוח, לפנות להיצע העובדים שמעבר לים וניהולם מרחוק כתוספת למרכז הפיתוח בארץ: ככל הנראה מגמה זו תמשיך ותתחזק אף השנה.

גיוס בוגרים מצטיינים
הביקוש הגואה למפתחים מוביל (בדיוק כפי שקרה בתקופת בועת הדוט קום) לעליה בכמות הגיוסים של עובדים בתחילת דרכם- בוגרים מצטיינים שאמורים להשתלב בתפקידי פיתוח ב- java, #C ובשפות פיתוח ל- web.

במקביל, קיימת מגמה נוספת של ויתור מצד המעסיקים על השכלה גבוהה פורמאלית בקרב מועמדים חזקים טכנולוגית ובעלי ידע וניסיון ספציפיים.

Diversity
המושג הזה שמשתמשים בו יותר ויותר בארגונים הגדולים בענף ההיי-טק יהפוך מערך-על וחזון למדיניות שמבוצעת הלכה למעשה וזאת מפאת מחוסר ברירה. בכדי לספק את הביקוש הגואה לעובדים, ארגונים ירחיבו את מאצי הגיוס לגייסו למגזרים שעד היום היתה להם נציגות מצומצמת יחסית בענף ומאוכלוסיות מודרות: מהמגזר החרדי, מהמגזר הערבי, נשים ובני 45+. כבר השנה, היינו עדים למספר לא מבוטל של חברות המסתייעות בעובדות חרדיות ככוח עזר לצוותי הפיתוח והבדיקות, כך גם בנוגע למגזר הערבי.

נמשכת מגמת התחזקות תחום ה- Cyber
שוק הסייבר רותח מתמיד- המגמה שהחלה כבר לפני שנתיים ב- 2015 ממשיכה להתחזק וחברות סטארטאפ כמו גם חברות ותיקות יותר בתחום תמשכנה לגייס עובדים בקצב גבוה. כבר היום אנחנו רואים יותר ויותר חברות שפותחות תקנים נוספים בארגון המוקדשים לתפקידי אבטחת המידע – על פי כל התחזיות מגמה זו תמשיך ואף תתחזק במהלך השנה הקרובה.

מגמות בביקושים לעובדי לפי תחומי הייטק ינואר 2017 בהשוואה לשנה קודמת

 
חברות על פי ענף שינוי
On line 28%+
mobile application 39%+
Big Data 19%+
Cyber security 31%+
ירדו  
חומרה 16%-
ציוד תקשורת 24%-

 

מה יהיה הטרנד החם בענף גיוסי ההייטק ב-2017?
השנה נהיה עדים להמשך עליה בביקושים לעובדים במגוון תפקידים לתחום ה cyber security. גם חברות בתחומי האון ליין וה BIG DATA תמשכנה לצמוח ב 2017 ובהתאם יגבר הביקוש לכוח אדם מקצועי בענף בהיקף של עשרות אחוזים.

לפי הצפי של חברת Gotfriends נהיה עדים השנה לביקוש גבוה של עובדים גם בתחומים הבאים:

DevOps Linux Cloud AWS ,Mobile ios/ Android ,Reverse Engineering ו Full Stack Developer.

כבר במהלך החודש הנוכחי (ינואר 2017) ניתן להצביע על עליה נוספת בביקוש למפתחים בכלל ולפתחי מובייל בפרט, כמו גם למנהלי מוצר ולאנשי קידום ושיווק און ליין.

תחום החומרה לעומת זאת רושם החודש החלשות נוספת וירידה בביקושים למהנדסי חומרה, מהנדסי פיתוח צ'יפים, מהנדסי DSP (וגם Embedded), מנהלי פיתוח חומרה ולמנהלי פרויקטים.

מגמות בביקושים לעובדי הייטק - ינואר 2017 בהשוואה לשנה קודמת

 
תפקיד שינוי
מפתחי תוכנה 16%+
מפתחי מובייל 38%+
מעצבי מובייל 28%+
מנהלי מוצר 15%+
אנשי קידום ושיווק און ליין 41%+
ירדו  
מהנדסי חומרה 12%-
מהנדסי פיתוח צ'יפים 17%-

מהנדסי DSP 11%-
מהנדסי תוכנה  embeded 14%-
מנהלי פיתוח חומרה 18%-
מנהלי פרוייקטים  21.5%-

 

בנושא גיוס עובדים: החברות ממשיכות להילחם על המועמדים הטובים בכל הערוצים האפשריים- חבר מביא חבר, רשתות חברתיות, חברות השמה וכו'. 

התפקידים שהולכים להיות הכי מבוקשים ב 2017

שם טווחי שכר לבעלי 2-5 שנות ניסיון אחוז הגידול בביקושים לעומת שנה קודמת
DevOps Linux Cloud AWS 22-27 23%
מפתח Big Data 23-30 17%
Mobile ios/ Android 23-28 13%
Revers Engineering 24-32 16%
מפתח Full stack 23-31 18%

ללא ספק שנת 2017 מסתמנת כשנה של צמיחה ומלאת פעילות בהייטק הישראלי.

מידע נוסף:

המשרה הבאה שלך נמצאת כאן

תחום
מקצוע

אזור

אזור

נא לבחור תחום

שלחו קורות חיים
המאמץ עלינו!
עזבו אתכם מחיפוש משרות ומישיבה מייגעת מול המחשב.
שלחו קורות חיים
שלחו קורות חיים
ואנו נמצא עבורך את משרת ההייטק המתאימה לך במהירות, ביעילות ובדיסקרטיות.
בחרו קובץ
קובץ אינו תקין - אנא בחר קובץ אחר

למה כדאי לכם לגייס טאלנטים לחברה דווקא עכשיו, בזמן משבר הקורונה

למה כדאי לכם לגייס טאלנטים לחברה דווקא עכשיו, בזמן משבר הקורונה

זה נכון שלמשבר הקורונה יהיו (ויש כבר עכשיו) השלכות קשות על המשק ועל הכלכלה, אבל יש גם הזדמנויות שכדאי לנצל. המשבר מספק לכם אפשרות חד פעמית להשקיע בגיוס מהיר ואיכותי של טאלנטים, כדי שביום שבו הכל ייגמר – תוכלו לחזור לעניינים בכל הכוח

להרחבה