DBA - בסיס הנתונים כבסיס להצלחה

ללא ספק, Big Data הוא אחד המושגים החמים ביותר בתעשיית ההייטק בשנים האחרונות. הפוטנציאל העסקי והמחקרי הטמון במאגרי נתונים ענקיים (שהצטברו לאורך השנים) גורם לחברות וארגונים רבים להתעניין בתחום ולצרף לשורותיהם עוד ועוד אנשי DBA. מומחים אלו מסייעים לארגונים לעשות שימוש במידע הרב שנצבר באמצעי האחסון הממוחשבים ומאפשרים לעובדים בארגון גישה מהירה ונוחה למידע זה.

DBA - בסיס הנתונים כבסיס להצלחה

זו הסיבה שכמעט לכל כיוון שנפנה - גופים ביטחוניים, אוניברסיטאות, מנועי חיפוש באינטרנט וחברות בשוק ההון - נשמע את המילים 'ניהול בסיסי נתונים' (DBA = Data Base Administrator) עולות בהקשר של שימוש במידע עדכני ובהתחדשות טכנולוגית.

איש ה-DBA עוסק בעיקר ביצירה ובהקמה של בסיס הנתונים של הארגון, ולאחר מכן גם בתחזוקה שלו. בעולם מורכב ודינמי, שבו הנתונים יכולים להגיע ממקורות רבים, חשיבותו של איש ה-DBA הולכת ועולה ללא הרף. אם בעבר, לדוגמה, נדרשו אנשי ה-DBA לעסוק רק במידע שמגיע ממסופי המחשב השולחניים, הנייחים, הרי שכיום - עם ירידת מחירן של חבילות הגלישה הסלולריות והשימוש הנרחב בסמארטפונים לצורכי גלישה - גדל מאוד מאגר הנתונים המתקבלים מהגולשים הניידים.

גם האינטרנט האלחוטי והמעבר של הטלוויזיה לפורמט רב-ערוצי הפכו את השימוש במאגרי הנתונים לצורך עסקי ראשון במעלה. זו הסיבה שחברות רבות רואות קשר הדוק בין יעדי הצמיחה שלהן לגידול השימוש בבסיס הנתונים העומד לרשותן, והדבר הזה הופך את הצורך באנשי DBA לקריטי ממש.

משרות הייטק מבוקשות:
תפקידים רלוונטים:

עולם ה-DBA מחולק לשניים: DBA אפליקטיבי ו-DBA תשתיתי. ה-DBA האפליקטיבי פירושו התמחות בצד הפיתוח (כתיבת שאילתות, פרוצדורות, פיתוח קוד ועוד), בעוד שה-DBA התשתיתי מתמחה בהקמת התשתית של מסד הנתונים ובתחזוקתה (כולל גיבויים, התקנות וכיוצא בזאת). בשני התפקידים, אגב, נדרשים יכולת טכנית וכישורי תכנות.

מבחינת הארגונים הצורך בבעלי התפקידים הללו הוא כמעט זהה. ההבדל הוא שארגונים קטנים נזקקים לרוב לאדם אחד שיעשה את שני התפקידים, בעוד שבארגונים גדולים יאוישו שתי הפונקציות על ידי שני בעלי תפקידים שונים. חשוב לדעת כי אף על פי שיש הבדל כאמור בין ארגונים גדולים לקטנים, הרי שהביקוש לשני התפקידים הוא כמעט זהה - ולכן מי שמעוניין להתמחות באחד מתתי-התחומים לא חייב להכריע מהו התחום המבוקש יותר, הוא פשוט יכול לחשוב ולבדוק עם עצמו איזה מתתי-התחומים הללו מושך אותו יותר.

מכיוון שתפקידו של איש ה-DBA דורש אחריות רבה, מעטות הן החברות המוכנות לגייס למשרה זו אנשים חסרי ניסיון. טעות אחת בניהול בסיס הנתונים הארגוני יכולה להוביל לקריסת המערכת כולה ולאיבוד מידע רב ערך, ולכן רוב החברות מעדיפות להעסיק אנשים שמילאו תפקידים שונים בתחום – כגון מפתחי בסיס נתונים, בוגרי 8200 שעסקו ב-DBA וכן הלאה.

ובכל זאת, איך מתחילים? מנסים לשלב כבר בתפקידכם הנוכחי מטלות העוסקות בבסיסי נתונים, מרחיבים לאט-לאט את תחומי אחריותכם, צוברים ותק ונחשפים לעוד ועוד נדבכים של התחום – ומשיגים דריסת רגל, ולו ראשונית, בתחום אטרקטיבי ונחשק זה. בהצלחה! 

מידע נוסף:

המשרה הבאה שלך נמצאת כאן

תחום
מקצוע

אזור

אזור

נא לבחור תחום

שלחו קורות חיים
המאמץ עלינו!
עזבו אתכם מחיפוש משרות ומישיבה מייגעת מול המחשב.
שלחו קורות חיים
שלחו קורות חיים
ואנו נמצא עבורך את משרת ההייטק המתאימה לך במהירות, ביעילות ובדיסקרטיות.
בחרו קובץ
קובץ אינו תקין - אנא בחר קובץ אחר

למה כדאי לכם לגייס טאלנטים לחברה דווקא עכשיו, בזמן משבר הקורונה

למה כדאי לכם לגייס טאלנטים לחברה דווקא עכשיו, בזמן משבר הקורונה

זה נכון שלמשבר הקורונה יהיו (ויש כבר עכשיו) השלכות קשות על המשק ועל הכלכלה, אבל יש גם הזדמנויות שכדאי לנצל. המשבר מספק לכם אפשרות חד פעמית להשקיע בגיוס מהיר ואיכותי של טאלנטים, כדי שביום שבו הכל ייגמר – תוכלו לחזור לעניינים בכל הכוח

להרחבה