שותפים להצלחה

נוסח מכתב התפטרות לדוגמא – איך כותבים מכתב התפטרות?

נכתב ע"י שלומית לייבוביץ, סמנכ"לית גיוס, Gotfriends

החלטתם על סיום עבודה בחברה שבה אתם עובדים כרגע- לא משנה מה קדם להחלטה ולמה, אם החלטתם על הצעד הבא בקריירה, אם עשו לכם הד-האנטינג או שסתם נמאס לכם ממקום העבודה הנוכחי, לפני שתגידו "שלום ולא להתראות" (עם חיוך), תצטרכו להגיש מכתב התפטרות פורמאלי למעסיק הנוכחי שלכם.

איך מנסחים נכון מכתב התפטרות באנגלית או בעברית (רמז: פחות משנה השפה, יותר חשוב התוכן), איזה מידע צריך שיופיע בו ומתי להגיש אותו למעסיק? כל התשובות בהמשך...

מהו מכתב התפטרות?
אם משום מה הנחתם שאתם לא באמת חייבים לכתוב מכתב התפטרות למעסיק שלכם, קבלו תיקון: זו לא בחירה, אלא חובה על פי חוק. כן, הכירו בבקשה את סעיף 2 (ב) לחוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות. זהו הסעיף הספציפי שקובע כי עובד המבקש להתפטר מעבודתו חייב להגיש למעסיקו הודעה מוקדמת בכתב.
זוהי חובתו של העובד מול המעסיק, בדיוק כשם שאם היה מדובר במקרה ההפוך, גם הבוס שלכם היה אמור לבצע את תהליך הפיטורין על פי כל זכות שעשויה להגיע לכם (בחוק ובהתאם לחוזה החתום ביניכם).

אגב, אם כבר נכנסנו לתוככי החוק, כדאי לכם גם להכיר את סעיף 7(ב), שעל פיו עובד שהפסיק לעבוד ללא הגשת הודעה מוקדמת על התפטרותו, ישלם למעסיקו פיצוי בסכום השווה לשכרו הרגיל בעד התקופה שלגביה לא ניתנה ההודעה המוקדמת. קשוח, אה? אתם צודקים... ולכן כדאי להכיר את החוק מכל כיווניו.

משרות הייטק מבוקשות:
תפקידים רלוונטים:

מתי להגיש למעסיק מכתב התפטרות?
בינינו, אין שום סיבה להתמהמה בהגשת מכתב התפטרות. אם החלטתם לעזוב או אם חתמתם על חוזה עבודה חדש מול משאבי אנוש בחברה אחרת וכבר סגרתם על תאריך התחלה- זה בדיוק הזמן להודיע למעסיק הנוכחי על עזיבה.
יחד עם זה, קחו בחשבון גם את זה: קודם כל, בדקו על מה אתם חתומים מול המעסיק הנוכחי בחוזה העבודה האישי שלכם מולו (בכל חוזה מופיע סעיף בנושא סיום עבודה והודעה מוקדמת ויש תפקידים בכירים שמועד ההודעה על העזיבה גבוה מזה שהחוק מחייב).

בנוסף, כדאי שתדעו שבחוק יש הנחיה מפורטת מתי יש להגיש מכתב התפטרות וזה בהתאם לוותק של העובד בחברה וסוג השכר שהוא משתכר (משרה מלאה גלובלית או שעתית).

הנה מספר דוגמאות:


1. החוק קובע שאם אתם משתכרים שכר חודשי, תצטרכו להודיע למעסיק שלכם על עזיבתכם יום אחד מראש, עבור כל חודש עבודה במהלך 6 חודשי העבודה הראשונים שם.
החל מהחודש השביעי לעבודה ועד שנה יש להודיע- 6 ימים מראש פלוס יומיים וחצי על כל חודש עבודה נוסף.

2. החל משנת עבודה מלאה והלאה על העובד לתת תקופה של 30 יום כהודעה מוקדמת.

איך מנסחים מכתב התפטרות?
מכתב התפטרות צריך לכלול את המידע הבא:
- תאריך כתיבת המכתב
- תאריך כניסתה לתוקף של ההתפטרות
כמו כן, אפשר (נתון לבחירתכם) להוסיף גם את הסיבה או הסיבות שהובילו להחלטה לעזוב. המכתב לא צריך להיות ארוך מידי או מפורט, מספיק לכתוב 7-10 שורות באופן מכובד, נעים וקורקטי.

אם אתם מתקשים בניסוח, הנה טקסט פשוט לדוגמא:
תאריך:
עבור: שם מעסיק, חברה/מחלקת משאבי אנוש
הנדון: הודעה על סיום עבודתי בחברה
אני מעוניין להודיע על התפטרותי מהחברה עקב קבלת הצעת עבודה חדשה. התפטרותי תכנס לתוקפה בעוד חודש ימים מהיום ובהתאם לחוק הודעה מוקדמת בתאריך: .
אודה אם נוכל להסדיר בהקדם את התשלומים להם אני זכאי, כפי שכתובים בהסכם העבודה בינינו.
אני רוצה להודות על ההזדמנות שניתנה לי לקחת חלק בעשייה בחברה.
בברכה
ישראל ישראלי

ובאנגלית:

Date
For: Employer name, Company / HR department
Subject: Notice of termination of employment
I would like to announce my resignation due to accepting a job offer in another company. My resignation will take effect one month from now and in accordance with the law on advance notice (on xx/xx/xx).
I would be happy if you can settle the payments to which I am entitled as written in our work agreement.
I would like to thank you for years of working together. I was delighted to be given the opportunity to work in the company.
Regards

שימו לב לכך שבעוד שזו איננה חובה, אתם יכולים לציין במכתב את בקשתכם לקבל את הזכויות הנוספות שיש לכם – הכוונה לזכויות שכתובות בהסכם העסקה שחתמתם עליו לפני תחילת העבודה בחברה, כמו: פדיון ימי חופשה, פיצויי פיטורין וכו'...

אל תשרפו את הגשר
מכתב התפטרות חשוב מאוד לנסח באופן מעודן ולא נקמני, בכדי לסיים את היחסים ברוח טובה. זכרו שאתם בעצם תלויים במעסיק הזה לאורך זמן ובכל פעם ששוב תחפשו עבודה ושתצטרכו לתת לפחות ממליץ אחד מאותה החברה. זו בדיוק הסיבה לכך שבאמת לא משנה מה עומד בבסיס ההחלטה לעזוב- הקפידו לשמור על הגשר שלם ולא לשרוף אותו.

כתבתם מכתב התפטרות, עכשיו מה?
מכתב התפטרות כתוב ומוכן? מעולה, עכשיו הדפיסו אותו והגישו למנהל שלכם. כדאי לעשות את זה באופן מסודר ובפגישה אישית שתיאמתם איתו מראש.

כתיבת מכתב התפטרות עקב הרעת תנאים
כשעובד מחליט להתפטר עקב הרעת תנאים, הוא בעצם מעוניין להתפטר בחזקת מפוטר. אם חוויתם מקרה כזה, תצטרכו להוכיח כי בנוסף להרעה המוחשית בתנאי העבודה שלכם, התרעתם על כך בכתב בפני המעסיק וגם נתתם לו הזדמנות לתקן את תנאי העבודה. ומכיוון שהמעסיק לא תיקן את התנאים, לא נותרה לכם ברירה, אלא להתפטר עקב כך. במקרה כזה, כדאי שם שתציינו במכתב איך הורעו תנאי העבודה שלכם.

לסיכום, לפני שאתם רוכבים אל האופק המבטיח של עבודה חדשה, חופשה או אפילו תחילתו של תהליך חיפוש אחר עבודה חדשה... ולפני שאתם פונים אל חברת השמה ומבשרים לה שזהו, אתם פנויים מיידית להתחיל לעבוד במקום חדש, אל תשכחו ואל תדלגו על השלב החשוב של כתיבת מכתב התפטרות. נכון שזו לא המטלה הכי נעימה לביצוע, אבל היי... במקרה הזה אין לכם הרבה ברירות: אל תתמהמהו ואל תדחו את המטלה הזו- כתבו מכתב קצר ולעניין ואל תשכחו לפרגן למעסיק הנוכחי... על ההזדמנות שנתן לכם, על מקצוע שרכשתם בזכותו או על שנים של עבודה.

מידע נוסף:

המשרה הבאה שלך נמצאת כאן

תחום
מקצוע

אזור

אזור

נא לבחור תחום
שלחו קורות חיים