פוטרתם? יצאתם לחל"ת? מה זה אומר לגבי חבילת האופציות שלכם?

בעקבות משבר הקורונה, עובדים רבים מצאו את עצמם מפוטרים או יוצאים לחל"ת. לחלקם יש אופציות לרכישת מניות של החברה – איך כדאי להתנהל כדי לא לאבד אותן?

מגפת הקורונה יצרה משבר כלכלי אדיר שמשפיע על כל תחומי התעשייה. גם בתחום ההייטק המשבר מורגש, וחברות רבות מפסיקות או מצמצמות משמעותית את פעילותן, מפסיקות לגייס עובדים חדשים, מוציאות עובדים רבים לחל"ת או אפילו מחליטות על פיטורים.
מעבר לכל הדאגות, הבירוקרטיה וההתעסקות שמטרידה כל עובד שפוטר או יצא לחל"ת, בתחום ההייטק יש לחלק גדול מהעובדים אלמנט נוסף שכדאי להתייחס אליו – חבילת האופציות שקיבלו מהחברה.

כדי להבין מה האפשרויות שעומדות בפני העובדים במצב יוצא דופן כמו המשבר הנוכחי, פנינו לאודליה פולק, מנכ"לית חברת ESOP EXCELLENCE, המשמשת כנאמן לאופציות של עובדים שתסביר לנו ותנחה אותנו מה עלינו לעשות במצב כזה.

מה זו אופציה?
אופציה היא זכות שהעובד מקבל מהחברה לרכישה של מניות בתנאים מוגדרים שנקבעים מראש. התנאים האלה כוללים את מחיר המימוש של כל אופציה, כלומר כמה יעלה לעובד לקנות את המניות אם יחליט לעשות זאת, ואת תקופת ההבשלה (vesting) של האופציה, התקופה שבסיומה האופציה בשלה לשימוש. ברוב המקרים תקופת הבשלה של חבילת אופציות נמשכת 3-4 שנים, ומחולקת למנות קבועות בפרקי זמן שונים.

כשעובד מסיים את יחסי העבודה שלו עם החברה, מתחילה תקופת מימוש שבה הוא יצטרך להחליט אם הוא רוצה לממש את האופציות שברשותו ולהפוך לבעל מניות בחברה. ברוב המקרים תקופת המימוש היא 90 יום והיא קיימת גם עבור עובד שפוטר וגם עבור עובד שהתפטר, אך רלוונטית רק לגבי האופציות שכבר הבשילו.

משרות הייטק מבוקשות:
תפקידים רלוונטים:

איך מחליטים אם לממש אופציות?
אופציות שכדאי לממש הן אופציות שנמצאות "בתוך הכסף" - מצב שבו מחיר המימוש של האופציות, שנקבע כאמור מראש, נמוך ממחיר המניה במועד המימוש. ככל שלעובד יש חבילת אופציות גדולה יותר, כך המימוש שלה יעלה לו יותר, כך שההחלטה על מימוש האופציות תלויה גם בתקציב של העובד באותה התקופה ולא פחות מזה במצב החברה ובמידת הרווח שהעובד מאמין שיוכל להפיק מהמניות בעתיד.

במצב של פיטורים או יציאה לחל"ת בעקבות משבר הקורונה, כדאי לעובדים להתחשב במספר נתונים נוספים:

1. מה כדאי לעובד שפוטר עכשיו לעשות עם האופציות?
אם פוטרתם ויש לכם אופציות שהבשילו, תצטרכו, כאמור, להחליט תוך 90 יום אם אתם רוצים לממש אותן. הבעיה במצב הנוכחי היא שהמשבר הוביל לירידות שערים בבורסות בכל העולם, וכנראה גם לירידות לא קטנות במחירי המניות של רוב החברות הציבוריות. התוצאה, מבחינתכם, היא שמחיר המניה יכול להיות נמוך ממחיר המימוש, כלומר שהאופציות נמצאות "מחוץ לכסף" ולא כדאי לממש אותן.

לכל חברה יש אפשרות להאריך את תקופת המימוש מעבר לאותם 90 יום, אבל במקרה כזה יש דבר נוסף שכדאי לכם לקחת בחשבון: אמנם על מימוש האופציות אתם לא משלמים מס, אבל על הרווח שתעשו ממכירת המניות שלכם בעתיד – בהחלט כן. עד שהקורונה הגיעה לחיינו, קבעה המדיניות של רשות המיסים שאם חברה תעשה שינויים בתקופת המימוש, יגדל משמעותית גם אחוז המס שמוטל על הרווח ממכירת המניות, וגם מועד אירוע המס ישתנה. כמו בתחומים רבים אחרים, גם כאן אולי תגיע החלטה בהמשך על שינוי המדיניות כדי להקל על העובדים ועל החברות ולאפשר להם לצמצם את הנזקים שנגרמו להם כתוצאה מהמשבר.

2. מה גובה המס שצריך לשלם על מימוש האופציות?
כאמור, על פי התקנות של מס הכנסה, המס היחידי שתצטרכו לשלם יהיה כשתמכרו את המניות שלכם והגובה שלו יהיה תלוי ברווח שתעשו מהמכירה. תקנות אלו באות בעצם לטובת העובדים בישראל, בניגוד למקובל במדינות אחרות, והופכות מצבים שבהם יש הכרח למימוש לנוחים יותר עבור העובד.

3. איך בודקים אם אופציות של חברה פרטית הן בתוך הכסף?
אם פוטרתם מחברה פרטית, יהיה לכם קשה יותר להבין אם האופציות שלכם בתוך הכסף. כדאי לנסות לברר מול החברה מה מחיר המנייה הנוכחי אבל אי הודאות כרגע כל כך גדולה שכנראה גם לחברה עצמה לא יהיו תשובות ברורות עבורכם. חלק מהחברות אולי יחליטו להוריד את מחיר המימוש של האופציות שנתנו לעובדים, אבל קחו בחשבון שזה לא יקרה מיד אלא רק אחרי קבלת אישור של מס הכנסה, ושעם הורדת המחיר יגיעו הגבלות חדשות כמו חסימה של האופציות לשנתיים נוספות.

4. האם תקופת החל"ת כלולה בתקופת ההבשלה?
זמן ההבשלה של האופציות מתייחס רק לתקופת העבודה של העובד, אבל ברוב החברות ימשיכו לספור גם "חופשות" מיוחדות כמו חופשת לידה או מילואים כחלק מתקופת ההבשלה. לגבי חל"ת – כל חברה תצטרך לקבוע מדיניות משלה, ויכול מאוד להיות שכבר יש מדיניות כזאת. כדאי לקבל תשובות מדויקות ממחלקת משאבי האנוש של החברה.

5. האם עובדים חדשים יקבלו עכשיו אופציות כמו לפני המשבר?
אם תיכנסו עכשיו או מיד אחרי המשבר לעבודה חדשה, יכול להיות שזה יהיה אחד הדברים הטובים שקרו לכם. למה, אתם שואלים? מחיר המימוש שמגדירות החברות לאופציות שלהן נקבע בדרך כלל על פי ערך השוק באותו הזמן (FMV – Fair Market Value). כיום ערך השוק של רוב המניות נמוך מהרגיל, מה שמבטיח לכם הזדמנות נדירה לקבל אופציות במחירי מימוש אטרקטיביים במיוחד.

מידע נוסף:

המשרה הבאה שלך נמצאת כאן

תחום
מקצוע

אזור

אזור

נא לבחור תחום

שלחו קורות חיים
המאמץ עלינו!
עזבו אתכם מחיפוש משרות ומישיבה מייגעת מול המחשב.
שלחו קורות חיים
שלחו קורות חיים
ואנו נמצא עבורך את משרת ההייטק המתאימה לך במהירות, ביעילות ובדיסקרטיות.
בחרו קובץ
קובץ אינו תקין - אנא בחר קובץ אחר

11 טיפים לראיון טלפוני מנצח

11 טיפים לראיון טלפוני מנצח

אל תתנו לחוסר הפורמליות להטעות אתכם: ראיון טלפוני הוא חלק חשוב בתהליך הגיוס שלכם בדיוק כמו כל ראיון אחר, ואלה הטיפים שיעזרו לכם לעבור אותו בהצלחה

להרחבה

מחפשים עבודה חדשה בהייטק? כך תגרמו לקורות החיים שלכם לבלוט על פני האחרים

מחפשים עבודה חדשה בהייטק? כך תגרמו לקורות החיים שלכם לבלוט על פני האחרים

גם בשוק של מעסיקים, כשמתחרים מול עשרות מועמדים, ניתן לייצר בולטות. הקורונה טרפה את הקלפים, ומשוק של ביקוש גבוה לעובדים, הפך שוק ההייטק לשוק עם "רגל על הגז" - חברות ממשיכות לגייס, אבל בהיקפים מצומצמים יותר, והתהליכים עצמם ארוכים יותר.

להרחבה