בכירים בענף ההייטק? זה זמן טוב לחפש עבודה

נכתב ע"י שירי וקס, מנכ"לית , Gotfriends

האופן בו השפיע משבר הקורונה על שוק התעסוקה בכלל ועל התעסוקה בהייטק בפרט, התבטא, כמו בתחומים רבים אחרים, בעיקר בפגיעה בנשים. כיצד תוכלו לייצר הזדמנות מתוך המשבר ולקדם את עצמכן, דווקא עכשיו, למקום טוב יותר מבחינה מקצועית?

אחרי תקופה לא קצרה של עצירה כמעט מוחלטת בגיוסי בכירים בענף הייטק - נרשמת בשבועות האחרונים עלייה בביקוש למנהלים בדרגים שונים. מהנתונים של Gotfriends עולה כי הביקוש לבעלי תפקידים בכירים עלה ב-25%, בין השאר נרשמת עלייה בביקוש למועמדים לתפקידי מנכ"ל, CTO, Group Manager, Director of R&D, VP R&D, מנהל פיתוח ועוד. אבל לא רק חברות החלו לגשש - מהנתונים שלנו עולה כי גם הבכירים מתחילים לבדוק אופציות תעסוקתיות חדשות ונרשמה עלייה של 38% במספר מחפשי העבודה.

הסיבות לכך הן מגוונות וקשורות כמובן בחלקן, למגפת הקורונה. העצירה הכמעט מוחלטת בפעילותן של חברות רבות בענף ההייטק גרמה למשקיעים באותן חברות לחשוב שוב על התאמת בעלי התפקידים הבכירים בהן לשלב הקריטי בו מצויה החברה.

כך, חברות נאלצו להתפקס ולעיתים לשנות כיוון, מה שמצריך מבעלי התפקידים הבכירים כישורים שונים. המעבר לניהול עובדים מרחוק, לדוגמה, מחייב ממנהלים יכולת לרתום את העובדים לעמידה ביעדים, גם כשלא נמצאים יחד באותו המשרד. בנוסף, חוסר היכולת להגיע למשקיעים ו/או ללקוחות חייבה מבכירים בענף לייצר דרכים שונות וחדשות כדי להבטיח את המשך היציבות של החברה אותה הם מובילים. באופן טבעי הזעזוע הזה הביא לידי ביטוי את הקשיים של חלק מהבכירים להתאים עצמם לצרכים המשתנים, ולכן חלקם נפלטו החוצה.

לצד זאת, העלייה בכמות מחפשי העבודה נובעת מסיבות נוספות - האופטימיות הכללית וההתייצבות של השוק גורמת לבכירים לא מעטים לחשוב על המשך דרכם בחברה בה הם עובדים, ולהיפתח להזדמנויות נוספות.

על מה חשוב לשים לב כשמגייסים כעת מועמד בכיר, ומה בכירים המחפשים כעת עבודה צריכים לעשות כדי למצוא את התפקיד המתאים להם ביותר?

הצד המגייס:

  • מה שהיה הוא לא מה שיהיה:
    חברות סטארט אפ בעיקר, וענף ההייטק כולו, זקוקים בעת הזו למנהלים שידעו לייצב את החברה, ולהוביל אותה ליציאה מוצלחת מהמשבר שיצרה מגפת הקורונה. יותר ויותר חברות המגייסות בכירים מבינות כי עליהן להתמקד במועמדים בעלי כישורים המתאימים לשב בו נמצאת החברה כעת. כך, לדוגמה, חברה שרוצה לפרוץ לשוק האסיאתי ומחפשת VP R&D, זקוקה למועמד בעל יכולות טכנולוגיות כמובן, אבל גם כזה שיוכל להתחבר לצד העסקי של החברה, כזה שיוכל לעמוד בפני לקוחות פוטנציאליים ולשווק את החברה באופן משכנע.

  • מנהיג, לא רק מנהל: העבודה מרחוק, שהולכת כנראה ללוות חברות רבות לאורך זמן, הוכיחה עד כמה חשובים הכישורים הרכים של צוות ההנהלה הבכיר. חברות המגייסות כעת מועמדים בכירים צריכות לבדוק האם אותם מועמדים יכולים להניע עובדים בסביבת עבודה כה שונה ומאתגרת. כחברת השמה מובילה אנחנו יכולים לדעת עד כמה המועמד יצירתי, גמיש, ואיך כישורי התקשורת הבינאישית שלו, וזאת מתוך היכרות שלנו עם המועמד עצמו אבל לא רק - אנחנו מבצעים תחקיר מקיף הכולל את הקולגות שלו, הממומנים עליו וגם הכפופים לו.

  • מתחת לרדאר: מרבית המועמדים הבכירים אינם מחפשים עבודה באופן גלוי ומוצהר. תהליך איתור המעומדים נעשה באופן דיסקרטי ועל ידי חברות השמה המתמחות בתחום. כשבוחרים סוכן שיעשה את החיפוש עבורכם עליכם לוודא כי מדובר בחברת השמה המכירה היטב את השוק, וכזו היכולה לייצר את ההתאמה המושלמת בין צרכי החברה בנקודת הזמן הספציפית, ובין כישורי המועמד.

הצד המחפש:

  • חשיבה לטווח ארוך: מועמדים בכירים המחפשים עבודה צריכים תמיד לשאול את עצמם כיצד התפקיד הבא שלהם מקדם את הקריירה שלהם. כך, לדוגמה, ייתכן כי בנקודת הזמן הנוכחית בחירה במשרה פחות בכירה מהנוכחית, אבל בחברה גדולה יותר, היא הבחירה הנכונה מכיוון שהיא מאפשרת התמקצעות בתחומים חדשים וחשובים עבורכם.

  • מה להבליט? השינויים המהותיים בשוק ההייטק מחייבים גם את המועמדים הבכירים לבחון לעומק את החברה אליה הם מעוניינים להתקבל, לראות מה הצרכים העיקרים שלה בעת הזו, וכיצד הם יכולים לענות על אותם צרכים. כאשר תדעו מה השינויים שהחברה צריכה לבצע בתקופה הנוכחית (למשל, הרחבת נוכחות בשוק האמריקאי) - תדעו איזה כישורים שלכם עליכם להבליט בשלב הפנייה (למשל, הניסיון הבינלאומי שלכם - גם הוא אם הוא לא בהכרח בשוק האמריקאי).

  • לא זמן להצטנע: תלמדו להציג את ההישגים שלכם, ובכל הפלטפורמות הרלוונטיות. נהלו את המיתוג האישי שלכם כל הזמן, לא רק בעת חיפוש עבודה. ספרו ברשתות החברתיות הרלוונטיות על הישגים שלכם, ספרו על הקאתונים בהם נטלתם חלק, כנסים, מאמרים שכתבתם ועוד. ואל תשכחו - גם המנהלים והקולגות שלכם צריכים לדעת ולראות את העשייה שלכם.
מידע נוסף:

המשרה הבאה שלך נמצאת כאן

תחום
מקצוע

אזור

אזור

נא לבחור תחום
שלחו קורות חיים

נשים בהייטק - זה הזמן לשפר את מעמדכן בתחום

נשים בהייטק - זה הזמן לשפר את מעמדכן בתחום

רבות כבר נאמר על האופן בו השפיע משבר הקורונה על שוק התעסוקה, ובייחוד על הנשים שבו. מתוקף היותן, ברוב המקרים, ההורה שלוקח חלק גדול יותר בגידול הילדים, נשים היו הראשונות להיפגע מהגבלות הקורונה, ובעיקר מסגירתם של מוסדות החינוך. כתוצאה מכך, הפכו הנשים גם לראשונות שעומדות בסכנת פיטורים או חל"ת.

להרחבה

איך לבנות צוות פיתוח מנצח לסטרטאפ שלך?

איך לבנות צוות פיתוח מנצח לסטרטאפ שלך?

ההון הגדול ביותר של הסטרטאפ שלך הוא לא הרעיון שעומד מאחוריו, לא הטכנולוגיה ולא הכספים שכבר הצלחת לגייס, אלא ההון האנושי שלך. כך תבנה ותנהל צוות פיתוח מנצח שיוביל את הסטרטאפ שלך עד להצלחה

להרחבה