נשים בהייטק - זה הזמן לשפר את מעמדכן בתחום

נכתב ע"י שירי וקס, מנכ"לית , Gotfriends

האופן בו השפיע משבר הקורונה על שוק התעסוקה בכלל ועל התעסוקה בהייטק בפרט, התבטא, כמו בתחומים רבים אחרים, בעיקר בפגיעה בנשים. כיצד תוכלו לייצר הזדמנות מתוך המשבר ולקדם את עצמכן, דווקא עכשיו, למקום טוב יותר מבחינה מקצועית?

רבות כבר נאמר על האופן בו השפיע משבר הקורונה על שוק התעסוקה, ובייחוד על הנשים שבו. מתוקף היותן, ברוב המקרים, ההורה שלוקח חלק גדול יותר בגידול הילדים, נשים היו הראשונות להיפגע מהגבלות הקורונה, ובעיקר מסגירתם של מוסדות החינוך. כתוצאה מכך, הפכו הנשים גם לראשונות שעומדות בסכנת פיטורים או חל"ת.

כפי שעולה ממחקר שנערך על ידי מרכז טאוב, ובדק את השלכות הקורונה על שוק התעסוקה – מספר הנשים המובטלות בעקבות משבר הקורונה גבוה יותר ממספר הגברים שאיבדו את מקום עבודתם. הדבר תקף גם לגבי נשים בהייטק, אשר מלכתחילה נמצאות במיעוט בענף. נתונים שמספקת הרשות לחדשנות מראים כי בתפקידים טכנולוגיים בתחום ההייטק, עומד שיעור הנשים על 22% בלבד, ואילו בתפקידים ניהוליים מספרן אף נמוך יותר – 18% בסך הכל.

אם נחזור לנתוני המחקר של מרכז טאוב, נלמד כי אחוז הנשים הכללי בענף ההייטק עומד על 41%, וכי מתוך כלל תביעות האבטלה שהוגשו על ידי עובדים בענף ההייטק, 54% הוגשו על ידי נשים.

לגייס את אתגרי התקופה לטובת מינוף הקריירה
על אף הנתונים העגומים, חשוב לדעת שגם תקופה מורכבת כמו זו בה אנו נמצאים היא פתח להזדמנויות חדשות עבור לא מעט נשים. על מנת להצליח לגייס את אתגרי התקופה לטובת מינוף הקריירה, אספנו עבורכן, הנשים בתחום ההייטק, כמה המלצות חשובות:

המלצה ראשונה – הצטרפי לקהילת נשים:
הייצוג הנמוך של נשים בתחום ההייטק הוביל ליצירתן של קהילות ויוזמות שונות בהן נשים פועלות לקידום נשים אחרות בתחום – מפגשי נשים, קהילות שיתופיות, מיזמי חונכות לנשים בתחילת דרכן המקבלות ליווי מהנשים הבכירות בתעשייה ועוד.

גם אנחנו, ב-Gotfriends, הקמנו קהילה למען קידום נשים בתעשיית ההייטק. בין שלל פעולותיה של הקהילה, הנקראת Women First, אנו ממפים חברות הייטק שמעודדות שוויון בין המגדרים ושומרות על שיעור נשים גבוה בחברה בכלל ובתפקידי הניהול בפרט, וכן חברות שנוקטות צעדים אקטיביים לטובת העסקת נשים כגון יצירת הזדמנויות קידום שוות, שימוש באמצעים המסייעים לעובדות לאזן בין שעות עבודה לשעות בית וכדומה. אנו מכירים בכוחה הרב של הסולידריות הנשית ובטוחים שהשתלבות בקהילת נשים מקצועית והתחברות לנשות המפתח הפועלות בה, תסייע לנשים רבות למצוא הזדמנויות חדשות ומעניינות.

המלצה שניה – אל תגבילי את עצמך למקום עבודה קרוב:
הקירבה של מקום העבודה לבית היא אחד השיקולים המרכזיים של כל אם עובדת, המעוניינת למצות הן את זמן העבודה והן את זמן הבית שלה. תקופת הקורונה, ששלחה את כולנו לעבוד מהבית, הוכיחה שהמיקום הוא כבר לא פונקציה, ושכל עובד או עובדת יכולים לבצע את עבודתם ביעילות גם מרחוק. על פי מרכז טאוב, השלכות משבר הקורונה מבחינה זו עשויות לשנות לחלוטין את פניו של שוק העבודה, אשר עובר כבר עכשיו למדידת הספק על פי תפוקה ולא על פי שעות, ומאפשר גמישות גדולה יותר שמרחיבה משמעותית את רשימת מקומות העבודה האופציונליים לנשים ולאימהות. כדי להבטיח שתוכלי לעבוד מרחוק כראוי, אנו ממליצים לאתר את החברות שעברו למדידת ביצועים על פי תפוקה, ולהיעזר לצורך כך בכל הקשרים שטיפחת ובעזרתן המקצועית של חברות השמה.

המלצה שלישית – העיזי לשווק את עצמך:
זה לא סוד שברוב המקרים, התחושה היא שלגברים קל יותר לשווק את עצמם ולהבליט את יתרונותיהם והישגיהם המקצועיים, אך הקושי בתחום אינו נחלתן הבלעדית של נשים. עד כמה שכולנו היינו רוצים שהסביבה המקצועית שלנו תיחשף מעצמה לעשייה שלנו ותכיר בערכה, חובת ההנכחה שלנו בעולם המקצועי מוטלת אך ורק עלינו. זה דורש אמנם יציאה מאזור הנוחות, אבל אם יש משהו שהתקופה הזו הבהירה זה עד כמה השיווק והמיתוג העצמי הכרחיים, בעיקר לנשים. איך תעשי את זה? קחי חלק פעיל בקהילות הנשים אותן הזכרנו ובקהילות נוספות שרלוונטיות לך מבחינה מקצועית, חפשי ונצלי הזדמנויות להשתתף בוובינרים ובפורומים מקצועיים ובעיקר -  הפסיקי להתבייש ולהצטנע ואל תחששי לספר על העשייה שלך ולהדגיש אותה.

המלצה רביעית – דרשי את השכר המגיע לך:
לצערנו, גם בתחום ההייטק פערי השכר בין גברים לנשים עדיין קיימים, ומגיעים להבדל של עד 26% על פי נתוני אגף הכלכלן הראשי של משרד האוצר. לא מפתיע, אם כך, שכאשר נשים נשאלות בנוגע לציפיות השכר שלהן, רבות מהן אינן מרשות לעצמן לדרוש את הסכום המופיע בכל טבלת שכר, ונוקבות בסכום נמוך הרבה יותר. בתקוה הנוכחית, כשאי הוודאות מקיפה אותנו מכל כיוון, הנטייה להתפשר על השכר הולכת וגדלה באופן טבעי, אך אין כל סיבה אמיתית לעשות זאת. שינוי אמיתי בנתוני שכר נשים בהייטק יתרחש רק כאשר נשים יתחילו לדרוש את השכר המקובל במשק, ובהתייחס לכשרונן והישגיהן בלבד ולא למגדר אליו הן שייכות - גם יקבלו אותו.

מידע נוסף:

המשרה הבאה שלך נמצאת כאן

תחום
מקצוע

אזור

אזור

נא לבחור תחום
שלחו קורות חיים

איך לבנות צוות פיתוח מנצח לסטרטאפ שלך?

איך לבנות צוות פיתוח מנצח לסטרטאפ שלך?

ההון הגדול ביותר של הסטרטאפ שלך הוא לא הרעיון שעומד מאחוריו, לא הטכנולוגיה ולא הכספים שכבר הצלחת לגייס, אלא ההון האנושי שלך. כך תבנה ותנהל צוות פיתוח מנצח שיוביל את הסטרטאפ שלך עד להצלחה

להרחבה