על מה כדאי להתעקש בחוזה העבודה?

התקבלתם למקום עבודה חדש ואתם נמצאים על סף חתימה על הסכם עבודה? מזל טוב!

אבל לפני שאתם חותמים, אספנו בשבילכם כמה טיפים חשובים שכדאי להכיר ולהבין את המשמעויות שלהם – שכן לעתים ניתן לתרגם אותם למאות ואף לאלפי שקלים בחודש.

על מה כדאי להתעקש בחוזה העבודה?

הבטחות צריך לקיים (וגם לתעד)

חשוב לא להסתפק במה שנאמר בעל פה, אלא לעגן בחוזה הבטחות וסיכומים שנאמרו בראיון העבודה - כגון העלאת שכר לאחר פרק זמן מסוים, ציון מספר ימי החופשה וזכויות הצבירה שלהם וכיו"ב. הקפידו להגדיר בחוזה את מסגרת שעות העבודה, את מקום העבודה (אם יש לחברה כמה סניפים ברחבי הארץ), את תדירות הנסיעות לחו"ל, את התמורה עבור שהייה בחו"ל בחגים או בסופי שבוע, את האש"ל והחזרי ההוצאות בנסיעות אלו ועוד.

השכר שלכם והאותיות הקטנות

בדקו היטב ממה מורכב השכר שלכם: האם יש תשלום על שעות נוספות? האם השכר הוא גלובלי? האם בשכר שלכם כלולים בונוסים או מענקים (למשל משכורת 13)? גם כאן - חשוב לעגן זאת בחוזה.

אם השכר שלכם מבוסס בין היתר על מענקים (כגון כשמדובר בתפקידי מכירות), חובה להכניס זאת לחוזה - כי מדובר בנתח משמעותי מהשכר. עם זאת, בית הדין לעבודה פסק שבונוסים אינם נחשבים לחלק מהשכר שעל פיו חובה על המעסיק לשלם תנאים סוציאליים, ולכן כדאי לשקול לדרוש שכר בסיס גבוה יותר על חשבון הבונוסים המפתים.

יש מקומות עבודה שכחלק מחבילת השכר מציעים אופציות או מניות. מדובר בהטבה שלא פעם קשה לתמחר, אך בכל זאת - יש לעגן זאת בחוזה ולא לדחות לשלב מאוחר יותר. ודאו שכל המידע הדרוש מופיע בסעיף זה: מספר המניות, מחיר המימוש שלהן ותקופת ה-Vesting. בדקו מראש אם קיבלתם את מספר המניות המקסימלי שניתן לעובד בדרגה ובתפקיד דומים לשלכם.

משרות הייטק מבוקשות:
תפקידים רלוונטים:

תנאים סוציאליים ומה שמסביב

בנוגע לקרן פנסיה או ביטוח מנהלים, יש לוודא שאתם מקבלים אחד מהשניים - ולברר מראש מהו שכר הבסיס שעל פיו מחושבות ההפרשות שלכם. הטבה משתלמת נוספת שכדאי לבקש היא קרן השתלמות. מדובר בהטבה מצוינת עבורכם שכן היא פטורה ממס עד גובה מסוים - ולמעשה מהווה ערוץ החיסכון יחיד שגם משקיע בשוק ההון וגם פטור ממס. המעסיק אינו מחויב לתת את ההטבה הזו, ולא פעם הסכמתו לכך מעידה על יחסו אליכם ואל תפקידכם.

רכב חברה

מציעים לכם רכב חברה? כדאי לברר איזה סכום יורד מהברוטו ואם יש הגבלה שנתית על מספר הקילומטרים. כביש שש? הנתיב המהיר לתל אביב? זה הזמן להתעקש על כך, בעיקר אם אתם נוסעים בנתיבים אלו בדרככם לעבודה.

אוכל, קדימה אוכל...

אחרון-אחרון וחביב במיוחד - נושא האוכל. מעסיקים רבים מספקים ארוחת צהריים או כרטיסי אוכל (תן ביס, סיבוס ושות') – אך לפעמים כדאי להתעקש גם על תקציב לארוחת ערב, בעיקר במקומות עבודה שבהם נשארים לעבוד עד השעות הקטנות של הלילה. נקודה נוספת היא חלוקת התקציב בכרטיסים: כדאי לבקש שהתקציב יהיה חודשי ולא רק יומי – כך ניתן יהיה לצבור זאת ולנצל את התקציב לארוחות גדולות יותר.

ועוד בענייני אוכל, משהו קטן אבל חשוב: כדאי לנסות לברר מראש מה יש במקרר במטבח. האם יש נקניקים, גבינות, קורנפלקס או ופלים שווים? הדברים הקטנים הם שעושים את ההבדל, וידוע שהצבא צועד על קיבתו. אבל שלא תתבלבלו: אל תדרשו סעיף 'מקרר' בחוזה – הפעם שמרו את החלומות הקולינריים שלכם לעצמכם.

לסיכום, לצד סעיפי החובה (ימי חופשה, ימי מחלה, פנסיה וכיו"ב), העתיד הכלכלי שלכם הוא תוצאה של יכולת המו"מ שלכם ושל הערנות שלכם בזמן קריאת ההסכם. אל תתעצלו – קראו את ההסכם היטב, התייעצו עם חברים ואף עם אנשי מקצוע והבטיחו לעצמכם עתיד (קצת) יותר רווחי וקצת פחות מתסכל... בהצלחה!

מידע נוסף:

המשרה הבאה שלך נמצאת כאן

תחום
מקצוע

אזור

אזור

נא לבחור תחום

שלחו קורות חיים
המאמץ עלינו!
עזבו אתכם מחיפוש משרות ומישיבה מייגעת מול המחשב.
שלחו קורות חיים
שלחו קורות חיים
ואנו נמצא עבורך את משרת ההייטק המתאימה לך במהירות, ביעילות ובדיסקרטיות.
בחרו קובץ
קובץ אינו תקין - אנא בחר קובץ אחר

למה כדאי לכם לגייס טאלנטים לחברה דווקא עכשיו, בזמן משבר הקורונה

למה כדאי לכם לגייס טאלנטים לחברה דווקא עכשיו, בזמן משבר הקורונה

זה נכון שלמשבר הקורונה יהיו (ויש כבר עכשיו) השלכות קשות על המשק ועל הכלכלה, אבל יש גם הזדמנויות שכדאי לנצל. המשבר מספק לכם אפשרות חד פעמית להשקיע בגיוס מהיר ואיכותי של טאלנטים, כדי שביום שבו הכל ייגמר – תוכלו לחזור לעניינים בכל הכוח

להרחבה